Opublikowany przez: apis74 2011-10-21 16:06:07
Bazylia jest jednoroczną, miododajną rośliną, dorastającą do około 40 cm wysokości. Liście ma jasnozielone, a kwiatki drobne, białe lub jasnoróżowe zebrane w kłoski na końcach pędów. Cała roślina wydziela silny, aromatyczny zapach.
Szczególnie popularna jest w krajach Europy południowej, gdzie jest bardzo rozpowszechniona i często wykorzystywana w kuchni. We Włoszech jest używana do przyprawiania pizzy, oraz pierożków ravioli. Świeże lub suszone listki dodaje się do zup, sałatek, sosów, do mięsa, drobiu, dziczyzny, ryb, a także do twarogu i wszystkich dań w skład których wchodzą pomidory.
Na południu Francji uważa się, że smak sałaty, uszlachetnia dodatek świeżej, posiekanej lub suszonej, sproszkowanej bazylii. Podobnie oprósza się bazylią fasolkę szparagową lub gotowaną marchewkę - po dodaniu świeżego masła. Warto też dodać bazylii do zupy kartoflanej, jarzynowej czy rosołu.
Cała roślina zawiera dużo aktywnego olejku eterycznego (0,5% - 1,5%), 5-6% garbników, saponinę oraz flawonoidy. Ziele to działa przede wszystkim wykrztuśnie i zazwyczaj w postaci naparu, stosuje się je w schorzeniach układu oddechowego, zwłaszcza przy przeziębieniach
Ponadto bazylia działa słabo wiatropędnie, pobudza apetyt, usprawnia działanie wątroby, woreczka żółciowego i reguluje cały układ trawienny. Przy bólach głowy i złym samopoczuciu, medycyna ludowa zaleca picie tzw. "rozweselającej herbatki z bazylii", utrzymującej podobno długo dobre samopoczucie.
Źródła:
I. Gumowska „Ziółka i my”
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.